הקרטרה אוסטרל

מוגש ע"י הדס גב.

בעקבות בקשת הקהל, הסבר מפורט על הקראטרה אוסטרל.
כמה הערות לפני שיצאנו לדרך:

!כן, אתם חייבים לפתוח מפה!

הכתבה היא על כ-ו-ל הקראטרה, גם על מקומות פחות מוכרים, ועל "אטרקציות" פחות "שוות". אני לא מאמינה במסלול העדר, כך שלכל אחד יש את הבחירה שלו לאן ללכת ואיפה לעצור ועל מה לדלג. הרוב בוחרים לעשות רק חלק מאמצע הקראטרה ולכן יצוינו נקודות הכניסה והיציאה הרגילות וכמובן גם הדרכים החלופיות.
הקראטרה מתוארת מצפון לדרום מטעמי נוחות.
בסוף תיאור הדרך ישנם מספר טיפים והערות כליליות…

ההגדרה של הקראטרה אוסטרל היא כביש מספר 7 בצ'ילה. היא מתחילה בפוארטו מונט ומסתיימת בווייה הוחיגנס. בפירוש מילולי משמעות השם זה הדרך הדרומית.

א. צפון הקראטרה- מחוץ למסלול הרגיל.

1. איזור פורטו מונט- ניתן להגיע מאיזור פוקון או ברילוצ'ה. בעיני פוארטו מונט היא עיר משעממת וחוץ מלאכול מאכלי ים אין ממש מה לחפש בה. קצת צפונית אליה נמצאות העיירות המקסימות פוארטו וארס ופרוטייר. שתיהן יושבות על שפת אגם, נוף ירוק ויפה, עיירות תיירותיות בעיקר תיירות מקומית, קיאקים ושאר אטרקציות מיימיות…

>אופציה מעניינת להגיע לאיזור היא ע"י טרק 3-5 ימים שיוצא מאל בולסון בארגנטינה ומגיע לאיזור הכפר פואלו בצ'ילה. לא עשיתי אבל הפרטים שקיבלתי ממי שעשה זה שהטרק פשוט יחסית, מסומן וכולל חצייה עם מעבורת. הוא לא טרק מעגלי כך שתצטרכו לסחוב את כל הציוד שלכם איתכם. ניתן להתארגן לטרק מאיזור אל בולסון במידה ואתם באים מצפון לדרום, או מהכפר פואלו אם אתם מסיימים את הקראטרה.

>אפשר גם לבקר באי צ'ילואה, מלא עיירות דייגים וכנסיות מיוחדות מעץ בכל עיירה. גן עדן למאכלי פירות ים, מי שאוהב שלא יוותר על 'לוקוס'. לאי צ'ילואה יש מעבורות מפוארטו מונוט כל הזמן ולעיירה צ'יטן קצת בהמשך הקראטרה מספר פעמים בשבוע.

מפוארטו מונט (או מהכפר פואלו) מתחילים לסוע על הקראטרה. הפארק הלאומי אלרסה אנדינו חביב ולא יותר מזה, ישנם עצי אלרסה גדולים ומרשימים יותר בהמשך הדרך. יש מעבורת קצרה מארנה לפואלצה של כ20 דקות, פועלת במשך כל שעות היום. יש תשלום לעלות עליה עם רכב, הנוסעים ברכב עולים בחינם (כיף להיות טרמפיסט). הכביש עצמו יפה ואם יש רכב 4X4 (או מזל בטרמפים) מומלץ לעבור בדרך הארוכה יותר ליד קו החוף.

2. הורנופיראן- ליד העיירה יש פארק לאומי, הפארק יפה אבל סימוני המרחק במפה לא נכונים (אין לי הוכחה לזה אבל אני בטוחה!! ואני לא היחידה שאומרת) אם תתכוננו נפשית למרחקים כפולים ממה שכתוב במפה כניראה תהנו ממנו.

מעבורת מהורנופירן יוצאת פעם ביום ומחולקת ל2 מעבורות ומקטע של 10 ק"מ נסיעה. השיט מקסים ונוף יפה מאוד (הזכיר לי את ניו זילנד). רכב משלם לעלות וכולל את הנהג, כל נוסע נוסף לנהג צריך לשלם (ב2013 זה היה בערך 10 דולר). בעלי רכב חשוב להגיע מוקדם או אפילו להזמין מקום בלילה קודם לפעמים המעבורת מתמלאת.

3. פארק פומלין, מספר אפשרויות לטרקים, מספר מקומות קימפינג. עצי אלרסה מאוד מרשימים בשביל ממש קצר שנקרא פסאו דה אלרסה.

4. הר געש צ'יטן. קרוב לעיר צ'יטן ישנו הר הגעש צ'טן שהתפרץ לפני מספר שנים. העליה לפסגה לא קשה, נוף מרשים מאוד (אני התלהבתי גם מהאבנים שאפשר למצוא במסלול).

5. צ'יטן- עיירה שנבנתה מחדש לא לפני הרבה זמן, עדיין אפשר לשוטט ולהיתקל בבתים שננטשו בהתפרצות. אפשר לישון בעיירה ולעשות את הר הגעש בתור טיול צד של מספר שעות.

6. קצת לפני העיירה סנטה לוסיה (כ15 ק"מ אני מעריכה) ישנו מסלול קצר וחביב (חצי יום) כמעט לא מוכר לקרחון וואלצ'ו הוא נמצא בצד המערבי של הכביש מסומן בשלט וישנה ירידה לחנייה. יש שם גם אחלה אתר קמפינג.

ב. מרכז הקארטה- המסלול הרגיל שכולם עושים (פלוס תוספות לטיולי צד)

1. ההגעה לאיזור הזה היא מאיזור ברילוצ'ה\ אל בולסון\ אסקל בארנטינה. הכביש מתחבר לעיירה פוטלפו בצ'ילה.

2. העיירה פוטלפו לא נמצאת על הקראטרה עצמה אבל היא נקודת הכניסה\ יציאה של רוב המטיילים. בתור עיירת הגבול הצ'יליאנית הראשונה זה המקום למשוך כסף בכספומט, ולהתארגן עם אוכל ודברים נחוצים לקראטרה. בעיירה הזאת יש גם רפטינג שנחשב אחד הטובים בעולם.

3. סנטה לוסייה- עיירה קטנה, לא שמעתי על שום דבר מעניין בה. אבל למי שהגיע מכיוון פוטלפו זו נקודת ההתחברות עם הקראטרה אוסטרל.

4. לה חונטה- אחד משני המעיינות החמים שנמצאים לאורך הקראטרה נמצאים ליד העיירה.

-טיול צד- לא חובה- העיירה הנידחת פוארטו ראול מרין בלמסדה, עיירת דייגים קטנטנה, הכביש גישה מאוד יפה ואורך כשעה וחצי, המעבורת פועלת במשך כל היום ובחינם. בעיירה עצמה אפשר לטייל על דיונות החול, לטייל בשני מסלולים קצרים ביער ובעיקר להרגע על החוף. אני חושבת שאפשר לצאת לסיורי דייג אבל לא ניסיתי.

5. פוייאפי- עיירה מקסימה על שפת אגם, אפשר לדוג באיזור. המעיינות החמים השניים לאורך המסלול נמצאים לידה.

6. פארק לאומי קאולט- הקרחון התלוי. מספר מסלולי הליכה, רמת קושי בינונית, בין חצי יום ליום תלוי איזה מסלול עושים.

7. "היער המכושף" bosque encantado, חלק מפארק קאולט אבל לא הכניסה הראשית. נמצא כ5 ק"מ לפני הצומת לכיוון פוארטו סיסנס בצד המערבי שלי הכביש. מסומן על ידי שלט קטן ויש מפרץ חניה (קל לפספס לכן צריך לסוע לאט ולדעת לחפש אותו). אחד המסלולים האהובים עלי באופן אישי. מסלול קל-בינוני, כחצי יום.

-טיול צד- לא חובה- פוארטו סיסנס. עיירה גדולה יחסית. רגועה. ישנם מספר אטרקציות כמו שיט בקאיק. אישית פחות התרשמתי.

-טיול צד- לא חובה- פוארטו אייסן ופוארטו צ'קבוקו, משם יוצאים סירות ללגונה סאן רפאל, שמעתי שמדהים, היה יקר מידי לכיס שלי. העיירות עצמן נחמדות, הפארק שנמצא לידן חביב ולא יותר.

8. קוייקה- העיר הגדולה לאורך הקראטרה. מקום להצטיידות והתארגנות. בנקים, מסעדות, בר. הפארק הלאומי ליד מאורגן מאוד עם גישה נוחה, יש מספר מסלולים בעיקר ללגונות שונות.

-טיול צד- פוארטו איבנס. משם יוצאות מעבורות יומיות או פעמיים ביום לצ'ילה צ'יקו, משם ניתן 'לחתוך' לארגנטינה במידה ורוצים לוותר על מערות השיש

9. וייה סרו קסטיו- (היה הבית שלי למשך 3 חודשים, אם ההוספדחה 'אל רודאו' פתוח מוזמנים למסור דרישת שלום לרוזה, חואן ורומולו) העיירה צמודה לשמורת הטבע סרו קסיו- הר טירה. ישנם 2 אופציות להגיע ללגונה טרק רגלי (יום ארוך מאוד\ יומיים\ 4 ימים) או בטיול סוסים. ישנם מספר טיולי סוסים בעיירה, לא כולם עולים להר לראות את הלגונה. כמו כן זה אחד מהמקמות המומלצים לאכול טלה בסיגנון פטגוניה.

-טיול צד- לא חובה- מורטה ופוארטו סנצ'ס. מורטה עיירה מקסימה ליד אגם יפה, סנצ'ס ממש קטנטנה, השביל שמוביל אליה מהמם ותלול מאוד. בסנצ'ס ישנה אופציה לא מוכרת בכלל לעשות שיט למערות שיש. ישנם יותר מערות באיזור הזה והסיור יפייפה אבל אין את ה'קטדרלה' שנמצאת ליד פוארטו טרנקילו.

10. פוארטו ריו טרנקילו- סיור בסירה למערות השיש המפורסמות. עיירה תיירותית.

-טיול צד- לא חובה- קרחון אקספלורדורס. על המפה הוא מסומן כשביל לבהיה אקספלורדורס השביל שמוביל לקרחון מאוד יפה, מהקרחון עצמו קצת פחות התרשמתי. אפשר להגיע לשם ברכב, בסיור מאורגן או בטרמפים.

11. מכאן כביש הגישה היחיד לקראטרה, ומכאן הרוב יוצאים לכיוון ארגנטינה. הכביש יוצא אחרי פוארטו טרנקילו לכיוון העיירות גואדל\ צ'ילה צ'יקו בצ'ילה ולמעבר הגבול לוס אנטיגואס בארגנטינה.

– גואדל עיירה יפה על חוף אגם לגו חנרל קררה, יש בה חוף יפה עם אבני אגטנה. מהעיירה יוצאים גם סיורים פרטיים (בתיאום מראש בדרך כלל) לראות מאובנים או לעשות סיור לקרחון לאונס.

– צ'ילה צ'יקו הפארק הלאומי ליד העיר חביב ועם אתר קמפינג מעולה. לנכנסים מארגנטינה מכיוון דרום זו העיירה הצ'יליאנית הראשונה ומקום להתארגנות וכסף.

-לוס אנטיגואס עיירת הגבול מהצד הארגנטינאי. חוץ מפסטיבל הדובדבנים פעם בשנה ודובדבנים טעימים ממש לא זכור לי משהו מיוחד.

-טיול צד- לא חובה- בדרך בין לוס אנטיגואס לכיוון אל צ'לטן לפני העיירה באחו קרקולס יש דרך עפר שיוצאת מכביש 40 וישנה שמורה עם קיר\ מערה עם טביעות ידיים וציורים עתיקים cueva de los manos. אתר מעניין מאוד. סיור מאורגן שכרוח בתשלום.

מפה מתחברים לאל צ'לטן\ אל קלאפטה.

ג. דרום הקראטרה- מחוץ למסלול הרגיל

!מפה הכביש יהיה בלי יציאה, כל נסיעה ברכב בכיוון הזה תצריך נסיעה חזרה!\
ניתן כמובן לעשות בנסיעה רק חלק מהדרך ולחזור.

1. פוארטו ברטרנד- לא עצרתי ספציפית, אבל יש שם את ההתחברות עם נהר בקר וצומת נהרות מדהימה.

2. קוקרן- עיירה גדולה, עוד הזדמנות להתארגנות כספומט וכאלו.

3. קלטה טורטל- עיירה מוזרה, אי אפשר להיכנס לתוך העיירה עם רכבים, היא בנויה על צלע הר, וכל הבתים מחוברים במדרגות וגשרים מעץ. מוזר, יפה ומעניין. מומלץ מאוד לדעתי.

4. מפוארטו יונגי הכביש יפה והצמחיה שונה מהצמחיה צפונית יותר. המעבורת עוברת במשך כל היום לזכרוני ורק רכב משלם ולא טרמפיסטים. כמה ק"מ לפני ויווה הוחיגנס שמעתי שיש פרוייקט אקולוגי של קמפינג ושמעתי דברים טובים עליו.

5. ויווה הוחיגנס- סוף הקראטרה. עיירה קטנה, נוף יפה ואופצייה לעלות לעמדת תצפית מהעיר.

6. טרק מעבר גבול לארגנטינה-
לוקחים מוויה הוחיגנס מעבורת יחסית יקרה שחוצה את אגם הוחיגנס, ומגיעה למעבר הגבול ליד קנדלריו מנסיה. אפשר להוסיף למעבורת טיול לראות את קרחון הוחיגנס, באותו סיגנון של פוריטו מורנו רק יותר קטן.
השוטרים במעבר גבול מאוד נחמדים (ומאוד משועממים) אפשר להקים אוהל ליד נקודת הביקורת (בבקשת רישות כמובן). מחתימים דרכון יציאה מצ'ילה שם, ניתן לשכור סוסים לסחוב את התיקים או בשביל רכיבה, קצת יקר.
מנקודת הביקורת הצ'יליאנית בערך 22 ק"מ עד נקודת הביקורת כניסה לארגנטינה ליד לגו דל דיסיארטו שנמצא מאחורי הפיץ רוי קרוב לאל צ'לטן. אם יש לכם מזל השוטרים נוסעים כמעט כל יום עם טרקטור כמעט עד הגבול, ובאופן לא רשמי מסיעים אנשים לשם, כך שהם יכולים לחסוך לכם כ10 ק"מ הליכה.
ניתן לחצות את לגו דל דיסיארטו במעבורת או בשביל שמקיף אותו.

טיפים\ הערות

*הפיתגם המקומי אומר- "מי שממהר מאבד זמן" אם תנסו לעשות את הקראטרה לחוצים הכול יתעכב וישתבש לכם, תגיעו עם זמן.
*תשמרו על ראש פתוח, הכל יכול לקרות בקראטרה (מי אמר רכיבה על סוסים 6 ימים עם מישהו מקומי?).
*יש מקומות לינה בכל אחד מעיירות הקטנות בדרך. אלו לא הוסטלים גדולים אלא הוספדחה- לינה בבית של משפחה מקומית. המשפחות לרוב מאוד נחמדות אך חשוב לכבד אותן ואת כללי הבית גם אם הם תמוהים לפעמים (חשמל וגז מאוד יקר באיזור ולכן הם לרוב יבשלו בתנורי עצים ויכבו נורות אם עדיין יש אור בחוץ).
*ישנה אפשרות לשלוח תיקים\ ציוד ע"י חברות אוטובוסים בשירות שנקרה קרגה. כך שתשלחו ציוד מאל צ'לטן והוא יחכה לכם באל בולסון כשתסיימו. אל תשאלו אותי פרטים, לא עשיתי, רק יודעת שזה אפשרי.
*לא ידוע לי על סכנות בקראטרה, לא בטרמפים (עשיתי בחורה לבד), לא בשתיית כל מים שאתם מוצאים, ולא מחיות מסוכנות (אם יהיה לכם מזל תיראו פומה ואני ממש אקנא!) אנשים גרים בכל מקום והם בדרך כלל ממש נחמדים. כך שגם אם תגיעו לחור נידח שלא כתבתי פה (יש כזה?) אל תדאגו! אל תפחדו ממקומות לא מוכרים כי אין סכנה ממשית באיזור הזה.
*מזג האויר בלתי צפוי, לא מומלץ ללכת נגדו. תהנו יותר "להפסיד" עוד כמה ימים ולהיות בהוסטל יבש מאשר להיות רטובים בדרך ולא להנות מהנוף.
*תמיד תשתדלו לבקש עצה מקומית, בעיקר בטרמפים מתי ומאיפה, אבל זה תקף לכל דבר.
*מה שאתם נהנים ממנו זה לא מה שאחרים, אל תסתמכו רק על עצות של אחרים, תסמכו על שיקול הדעת שלכם ועל תחושות הבטן. אתם יודעים הכי טוב מה אתם אוהבים.
*במשך הקיץ ישנם מספר פסטיבלים ותחרויות רכיבה בעיירות לאורך הקרטארה בעיקר בסופי שבוע. שווה לברר עם המקומיים איפה מתקיימים הפסטיבלים האלו בשבוע בו אתם מתכננים לעבור באיזור.
**אם עוד לא עשיתם את זה- תפתחו מפה! המפה הכי מומלצת היא של תחנת הדלק קופק וניתן למצוא אותה גם בחניות ספרים למינהן בצ'ילה.

נתראה באושואיה!