זכויות חיילים

0

 

היום מדברים לא מעט על החובה של כל אזרח ישראלי להתגייס לצה"ל, אך חשוב להבין כי מעבר לחובות הרבות החלות על החיילים ישנם גם זכויות חיילים שחשוב להיות מודעים אליהן. לצורך העניין, רוב האנשים למשל אינם מודעים לזכותם של החיילים לשלוח דואר בכל רחבי הארץ ללא שום צורך בתשלום. עם זאת, הצבא יכול להחליט לבדוק או לצנזר אותו לפי שיקול דעתו. הצבא אחראי על בריאות החיילים, לכן החיילים אינם רשאים עוד לפנות לקופת חולים לצורך בדיקות רפואיות או קבלת ייעוץ רפואי. הם זכאים לקבל את כל הדברים האלו מהצבא, תוך פרק זמן סביר וללא שום צורך בתשלום. כל חייל זכאי לשמור על כבודו, למפקדים אסור להשפיל את החייל, להשתמש כנגדו באלימות פיזית או מילולית, להטריד אותו מינית בכל צורה שהיא ולנדות או לבזות אותו. כל חייל חייב לעמוד על זכויותיו ולדרוש אותן במקרה הצורך.

 

זכויות חיילים – כל מה שמעולם לא סיפרו לכם
אסור בשום אופן להטיל חרם על חייל, לבזות או להשפיל אותו או לאיים עליו בכל צורה שהיא. כל תרגול שמתנהל במסגרת הצבא חייב להקפיד לשמור על כבוד החייל, אסור להעניש או לחשל חייל על ידי מניעת ביגוד חם או שתייה. כל חייל זכאי לצאת לחופשה של 6 ימים כל 4 חודשים, לא ניתן לצבור חופשות אך ניתן לדחות אותן משיקולים מבצעיים. לכל חייל ישנה זכות לצאת לסוף שבוע ארוך אחת ל – 4 שבועות לפחות, חייל שמתחתן זכאי לקבל 10 ימי חופשה וחייל שאשתו ילדה זכאי ל – 8 ימי חופשה. מבחינת טיפולים רפואיים, כל חייל זכאי לקבל את הטיפולים הרפואיים שלו אך ורק מצה"ל. למעשה הצבא אוסר על חיילים לקבל טיפול רפואי מרופא פרטי, אלא אם כן מדובר ברופא שיניים. צה"ל מספק רק טיפולי שיניים בסיסיים, ולכן החייל יכול לקבל טיפול חיצוני מרופא שיניים פרטי.

 

לסיכום, זכויות חיילים הן נושא חשוב שיש לתת עליו את הדעת. אומנם כל חייל בצבא ההגנה לישראל חייב לדעת את החובות המוטלות עליו, אך חשוב שיהיה מודע גם לכל הזכויות המגיעות לו, וידע לעמוד על שלו על מנת לקבל אותן.

Share.

About Author

Leave A Reply